Skënderbeu – najpopularniejszy albański alkohol

Skanderbeu - albański koniak / brandy

Jeżeli zastanawiacie jaką pamiątkę przywieźć do kraju, to produkowany z winogron koniak Skënderbeu ( Skanderbeg ) przychodzi do głowy jako jeden z pierwszych pomysłów. Jego nazwa pochodzi od najsłynniejszego bohatera narodowego Albanii Gjergji Kastrioti Skënderbeu (w Polsce znanego jako Jerzy Kastriota). W XV wieku wyzwolił swoje rodzinne miasto – Kruję spod tureckiego panowania. Przy tej okazji zachęcam Was do odwiedzenia Kruji, nazywanej albańskim Krakowem.

Wróćmy do naszego koniaku. Właściwie powinienem napisać brandy, bo zgodnie z prawem UE, nazwa koniak jest zarezerwowana dla trunków produkowanych w okolicach francuskiej miejscowości Cognac w regionie Charente. Markę Skënderbeu ( Skanderbeg ) wprowadzono w 1967 roku. W czasach zimnej wojny, był to jeden z najpopularniejszych towarów eksportowych do państw całego bloku wschodniego. Również w Polsce był stosunkowo łatwo dostępny. Od 1996 roku, (po prywatyzacji) koniak jest produkowany przez firmę ADOL w Tiranie. W ofercie są różne wersje trunku, w zależności od tego, jak długo leżakują w dębowych beczkach. Możemy więc znaleźć Skanderbega 3,5-letniego, 5-letniego, 6-letniego czy nawet 13 letniego.

Cena Skanderbega

Za najpopularniejszą wersję zapłacimy ok. 600 leków, czyli w przybliżeniu poniżej 20 złotych. Uważajmy na niższe ceny ponieważ trunek ten jest często podrabiany. (co ciekawe podróbki zdarzają się także w restauracjach).

P.S Polecam zabranie butelki do domu, bo picie koniaku w 40 stopniowym upale nie należy do przyjemności 🙂

Wpis powstał przy współpracy z serwisem mojedrinki.pl


Zobacz też:

  1. Oficjalnie mówi się o 3 butelkach alkoholu ja miałem w walizce 3 x 0,7 ale tolerancja jest widać większa skoro niektórym udało się zabrać i 4 butelki i to do bagażu głównego do samolotu.

  2. Jak kto leci czrterem, to nie warto kupować w sklepach. Po odprawie w strefie Diuty Frre koniak kosztuje 2,5 euro za 200 ml a duza bitelka ok 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.