Albania: paszport, dowód czy wiza – dokumenty wjazdowe

Dokumenty wjazdowe do Albanii paszport i dowód

W internecie często można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, jakie dokumenty uprawniają nas do przekraczania albańskiej granicy. Czy wjazd na terytorium Albanii wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami? Czy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia? Zapraszam do lektury!

Paszport czy dowód?

Polacy od maja 2009 roku mogą wjeżdżać do Albanii na podstawie dowodu osobistego, a paszport nie jest wymagany. Należy jednak zwrócić uwagę aby dokument wjazdowy był ważny jeszcze 3 miesiące od planowanego wyjazdu z Albanii. UWAGA: Paszport jest potrzebny jeżeli wybraliśmy trasę samochodową przez Kosowo.

W Albanii możemy przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni od pierwszego wjazdu). Przedłużenie pobytu jest możliwe ze względu na:

  • małżeństwo z albańskim obywatelem
  • założenie działalności w Albanii
  • legalne zatrudnienie

Warto pamiętać, że przedłużenie pobytu można załatwić w Urzędach Imigracyjnych, ale jedynie na podstawie ważnego paszportu, nie obędzie się także bez obowiązkowego meldunku. Na granicy nie spotkają nas żadne opłaty wjazdowe i graniczne (dotyczy to także autobusów oraz ciężarówek). Podobnie jak w innych europejskich krajach, od turystów nie wymaga się posiadania biletu powrotnego oraz wymaganej kwoty pieniędzy.

Pieczątka wjazdowa do Albanii
Pieczątka wjazdowa do Albanii

Czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Jako takie ubezpieczenie osobowe nie jest w Albanii obowiązkowe, jednak ministerstwo spraw zagranicznych zaleca zakup ubezpieczenia pozwalającego na leczenie w prywatnych klinikach czy transport do kraju. Albańskie przepisy nie wymagają od turystów posiadania świadectwa żadnych szczepień ochronnych.

Dodatkowe przepisy celne obowiązujące w Albanii

W Albanii nie ma specjalnych obostrzeń dotyczących wwożenia i wywożenia pieniędzy oraz towarów – muszą mieścić się w pojęciu “do użytku własnego”, ale konkretnych ilości przepisy nie obejmują. Wywóz pieniędzy ograniczony jest do kwoty 10 tysięcy Euro na osobę. Oczywiście specjalne przepisy dotyczą dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa kulturowego.

Do Albanii samochodem – informacje dla kierowców

W Republice Albanii uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Od kierowcy wymagane jest ubezpieczenie OC ( “zielona karta” ). Dodatkowo jeżeli podróżujemy samochodem, który jest własnością innej osoby lub firmy wymagane jest notarialne upoważnienie w języku angielskim od osoby będącej właścicielem. Więcej informacji na temat warunków drogowych, przepisów itp znajdziesz w artykule Albania samochodem.


Zobacz też:

  1. Witam mam pytanie dotyczące wyjazdu do Albanii. Spotkałam się z wieloma opiniami i mam pytania,chciałabym być dobrze przygotowana bo to mój pierwszy wyjazd zagraniczny, do tego z dziećmi.
    A oto moje pytanka:
    1) jak długo może trwać podróż do Albanii przez Serbie? Czy na granicy Kosowa trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Czy trzeba mieć “coś na łapówki” na granicy z Macedonia? (ponoć tam jest najlepszy przejazd i warto tam zatankowac)
    2) czy większość produktów w marketach jest w podobnej cenie do naszych? Że względów na koszty chcemy sami sobie coś gotować a zamówione apartamenty mamy z kuchenką i piecem elektrycznym
    3) czy owoce są tanie? (moji znajomi wrócili właśnie z Czarnogóry i mówią że tam są bardzo drogie owoce warzywa i inne produkty)
    4) co to jest zielona karta (tak czytałam) samochodowa, którą należy mieć (coś jak dowód rejestracyjny) i jak ją załatwić?
    5) jakie dodatkowe dokumenty potrzebuje jeśli samochód będzie z wypożyczalni /od znajomego?
    Swój wyjazd planuję na przełom sierpnia i września 🙂
    Bardzo dziękuję za wszelkie informacje, bo trochę się stresuję tym wyjazdem

    1. Pani Bożeno nie ma co się stresować, przed pierwszym wyjazdem też miałem wiele wątpliwości, ale wszystkie okazały się bezpodstawne ?
      1. Jeżeli chcecie jechać przez Kosowo, to trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie (ok. 15 euro) ponieważ Kosowo nie jest członkiem ONZ i nie obowiązuje tutaj zielona karta. Podróż zajmuje dwadzieścia kilka godzin w zależności od tego skąd i dokąd wyjeżdżacie i od sytuacji na drogach/przejściach granicznych. Więcej informacji pod artykułem Albania samochodem. Faktycznie w Macedonii tankowanie jest najbardziej opłacalne. Pamiętajmy tylko, że nie przejedziemy bezpośrednio z Kosowa, musimy wybrać przejście w Macedonii lub znów w Albanii aby kontynuować podróż przez Serbię.
      2. Ceny są podobne, niektóre rzeczy są tańsze inne droższe, polecam przeczytać wpis dotyczący cen produktów w Albanii. Jednak ze swojej strony dodam, że warto skorzystać z miejscowych restauracji, często można znaleźć miejsca, które oferują pyszne jedzenie w bardzo niskich cenach, w szczególności warto spróbować lokalnych potraw i owoców morza.
      3. To również zależy – ale co oczywiste lokalne owoce są tańsze – w zeszłym roku zajadaliśmy się melonami, które kosztowały ok 100 leków za sztukę (ok 4zł), arbuzami (20 leków) czy świeżymi figami (400l kg). Czarnogóra to zupełnie inne ceny (przynajmniej jeżeli o część północną, od strony Chorwacji), natomiast na południu bliżej granicy albańskiej są już bardziej przystępne.
      4. Zielona karta to ubezpieczenie auta respektowane za granicą, w państwach spoza UE, i działa na takiej zasadzie co OC. Często też w ramach swojej polisy OC można otrzymać bez opłat zieloną kartę.
      5. W takiej sytuacji należy posiadać upoważnienie notarialne lub potwierdzenie z PZM. Ponoć nie zawsze na granicach jest potrzebne, bo nie każdy celnik to sprawdza, ale nie wybrałbym się tam bez takiego potwierdzenia.

      1. Witam,
        a co jeżeli mam auto w leasingu i w dowodzie jest że należy ono do banku. czy muszę w tedy mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzony notarialnie.. ? było coś o tym w opisach.

    2. Witam chciałam jechać na wakacje w sierpniu na 7 dni do Albani A dowód osobisty ma do 23.09 czy mogę mieć przez to problemy na granicy

  2. Witam,
    Jadę w czerwcu 2020 do Albanii. Ponieważ jadę z mamą i małym dzieckiem, spytam
    1)na co uważać? Czy są jakieś niebezpieczeństwa, żeby się gdzieś nie wybierać z dzieckiem które są ma teraz 7 miesięcy?
    2)czy jako kobieta mam na coś uważać? Pamiętajmy, że to jednak kraj w którym panuje islam.
    3)czy wyrabiać paszport dla pewności? Lecimy samolotem.
    Będę wdzięczna za odpowiedź.

  3. Witam :),
    Jakie są kary za przekroczenie (dość znaczne, np 5 miesięcy) dozwolonej długości pobytu w Albanii?

    Dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!