Republika Albanii – podstawowe informacje

Język albański

Dzisiejszy wpis będzie z kategorii encyklopedycznych. Shqipëria – bo tak po albańsku brzmi nazwa tego państwa jest stosunkowo niewielkim bałkańskim krajem. Albania leży nad dwoma Morzami – od południa oblewa ją Morze Jońskie, natomiast zachodnie wybrzeże leży nad Adriatykiem. Graniczy z Macedonią, Czarnogórą, Grecją, Serbią i Kosowem. Stolicą i zarazem największym miastem jest Tirana. Religią, która dominuje w Albanii jest islam – choć głównie w bardzo liberalnym wydaniu. Poniżej kilka faktów dotyczących Albanii:

Ustrój polityczny: republika Język urzędowy: język albański
Stolica: Tirana Waluta: lek albański ALL
Największe miasta: Tirana, Durres, Elbasan, Vlora, Szkodra Powierzchnia: 27 748 km²
Ludność: ok 3 milionów PKB na osobę: 4 781 $

Flaga i godło Albanii

Głównym elementem albańskiej flagi i albańskiego godła jest dwugłowy czarny orzeł na czerwonym tle. Godło bazuje na pieczęci najsłynniejszego albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega. Dwugłowy orzeł był także wykorzystywany przez Cesarstwo Bizantyjskie. Orzeł będący herbem rodu Kastriotów (W polskich źródłach Skanderbeg występuje jako Jerzy Kastriota) posiada 25 piór, każde z nich symbolizuję bitwę stoczoną przez Skanderbega przeciwko Turkom. Czerwony kolor symbolizuje odwagę, siłę oraz przelaną za Albanię krew.

Podobnie jak w innych państwach emblematy narodowe Albanii przeszły szereg zmian na przestrzeni lat. Przykładowo w okresie po wojennym, kiedy władze w kraju przejęli komuniści w emblematach widniały sierp i młot a następnie złota gwiazda kojarzona z innymi państwami wschodniego bloku. Zniknęły wraz z obaleniem komunistów. Od 2002 roku w oficjalnym herbie, nad głową orła znajduje się rysunek obrazujący “hełm Skanderbega”, którego oryginalny egzemplarz można zobaczyć w muzeum w Wiedniu.

Gospodarka nadal w fazie transformacji

Ci, którzy odwiedzili Albanię z pewnością to potwierdzą. Kraj przypomina wielki plac budowy. Na każdym kroku można spotkać rozpoczęte budynki, rozbudowywana jest sieć dróg, jak grzyby po deszczy powstają nowoczesne hotele. Albania jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Gospodarka, która do końca lat osiemdziesiątych była centralnie planowana, dziś w dalszym ciągu znajduje się w fazie transformacji. Co ciekawe znaczna część całego PKB tego kraju pochodzi z przekazów Albańczyków znajdujących się na emigracji – co znacznie wpływa na niekorzystny bilans handlowy. Niestety znaczna część PKB powstaje w szarej strefie. Jednak z roku na rok sytuacja się poprawia.

W Albanii znajdują się spore złoża asfaltu, chromu, miedzi, żelaza, niklu oraz ropy naftowej. Całkiem dobrze prosperuje rolnictwo, największy udział ma uprawa kukurydzy oraz pszenicy.

Podstawowe informacje o Albanii - infografika

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!