Pogoda i temperatura – czyli kiedy najlepiej pojechać?

Pogoda w Albanii

Planując czas pobytu urlopowego w Albanii powinniśmy wybrać go w oparciu o to jaki jest cel naszej podróży i zdecydować czy będzie to okres wiosenny, letni, jesienny czy zimowy. W zależności od tego czy nastawiamy się na wylegiwanie na plaży, zwiedzanie czy chodzenie po górach wybierzmy inny termin pobytu, tak aby optymalnie spędzić czas w Albanii. Udając się więc na urlop do tego kraju powinniśmy chociaż z grubsza wiedzieć czego można się spodziewać po pogodzie w czasie kiedy planujemy urlopowy wypoczynek.

Klimat i temperatura

Albania to bałkański kraj, leżący podobnie jak Grecja, Bułgaria czy Chorwacja w zasięgu klimatu śródziemnomorskiego. Wybrzeże charakteryzuje się upalnym latem i łagodnymi zimami. W głębi kraju zimy są surowsze, w szczególności w wyższych partiach górskich gdzie śnieg może utrzymywać się przez cały rok. W Albanii najwyższe temperatury występują w lipcu natomiast najchłodniejszym miesiącem jest styczeń.

Kiedy pojechać do Albanii ?

Leżenie na plaży – czerwiec – wrzesień

Jeżeli planujemy pobyt na albańskiej riwierze, lubimy kąpiele słoneczne i ciepłą wodę morza oraz nocne życie dyskotek i imprez na plaży, to najlepszym ku temu okresem będą miesiące od czerwca do września, gdzie temperatura powietrza wynosi od 25°C do 35°C, a woda ma temperaturę powyżej 22°C. W lipcu temperatura dochodzi nawet do 40 stopni, a niebo jest bezchmurne. Czasami pojawiają się przelotne burze, ale równie szybko znikają jak się pojawiły. Szanse na najbardziej słoneczne dni mamy w czerwcu, lipcu i sierpniu, w których to miesiącach występuje ponad 300 godzin słońca, najwięcej słonecznych dni w ciągu roku występuje w południowo-zachodniej części wybrzeża Albanii. Dla przykładu we Vlorze możemy się spodziewać się średnio 2 tysięcy słonecznych godzin rocznie. Jeżeli chodzi o opady, to na północy Albanii i w południowo-zachodniej części gór pada więcej niż w pozostałej części kraju, a nasilenie opadów przypada na okres od października do kwietnia.

Lato w Albanii - plaża

Pamiętajmy, że okres wakacyjny to szczyt sezonu i w Albanii jest wtedy najwięcej turystów, szczególnie w popularnych kurortach. Warto więc rozważyć urlop w czerwcu lub wrześniu – upały już mniej doskwierają a na plaży jest mniej ludzi. Jest to także dobry okres na zwiedzanie i wycieczki.

Zwiedzanie – wiosna i jesień

Dla tych, którzy bardziej wolą zwiedzanie i wędrówki wzdłuż brzegu, a nie lubią gorąca i upału, najbardziej korzystnym okresem będzie wiosna i jesień. Wiosna to okres, w której pogoda budzi się do życia, a wszędzie kwitną drzewka owocowe. Okres ten jest również najbardziej korzystny na odwiedzenie centralnej Albanii i gór, które stanowią aż 75% powierzchni kraju. To doskonały moment na zwiedzanie nadmorskich wiosek i miasteczek zarówno pieszo jak i na rowerach. Upały jeszcze nie doskwierają, a dni stają się coraz dłuższe. Jesienią zaś liście i owoce drzew cytrusowych przyjmują ciepłe i intensywne barwy. Co ciekawe, jeżeli pogoda dopisze, jeszcze w październiku można skorzystać z morskich kąpieli. W tym okresie w Albanii ceny spadają i można za niewielkie pieniądze znaleźć dobry hotel czy apartament.

Wiosna w Albanii

Zima w Albanii

Zima, która tu trwa od końca listopada do początku marca również jest łagodna, szczególnie w rejonach wzdłuż wybrzeży, a średnie temperatury w miesiącach zimowych to 8°C – 12°C. W najwyższych rejonach śnieg może występować przez cały rok, a ujemne temperatury nie należą do rzadkości. W bardziej surowe zimy stolica kraju, Tirana, może być zasypana śniegiem przez kilkanaście zimowych dni. Mimo iż Albania jest zaraz po Szwajcarii “najwyższym” krajem Europy, z wieloma pięknymi górskimi terenami (jak chociażby Dolina Valbony na północy kraju) to infrastruktura zimowa jest słabo rozwinięta. Miłośnicy narciarstwa mogą skorzystać z ośrodków w Voskopoji oraz Dardha jednak ich standard znacznie odbiega od innych zimowych kurortów na Zachodzie Europy. Planując podróż pamiętajcie, że w niektórych krajach istnieje obowiązek używania opon zimowych, a ich brak może skutkować mandatem (w samej Albanii nie ma takiego obowiązku, można natomiast stosować opony z kolcami oraz łańcuchy śniegowe). Pamiętajmy również, że kiedy spadnie śnieg, szczególnie w wyższych partiach, niektóre albańskie drogi mogą być nieprzejezdne.

Podsumowując. Albania o każdej porze roku jest piękna i ma coś do zaoferowania dla każdego. Każdy termin jest dobry aby odwiedzić ten kraj. Odpowiedź na pytanie “kiedy najlepiej pojechać do Albanii?” może być tylko jedna: jak najszybciej!. Z pewnością będziecie chcieli tam wrócić.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!