Lek waluta Albanii – kompletny przewodnik

1000 leków albańskich ALL

Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański. Swoją nazwę zawdzięcza imieniu księcia Lekë Dukagjini słynącego z walki z Imperium Osmańskim. (do spółki ze słynnym Skanderbergiem). Jeden lek dzieli się na 100 qinderek. Obecnie ze względu na inflacje w obiegu najniższym nominałem pozostaje 5 leków (qinderki nie są spotykane).

Poza monetami w obiegu dostępne są banknoty o nominałach od 200 do 5 tysięcy leków. Nie przestraszmy się jeśli dwa takie same nominały będą wyglądać inaczej, w Albanii banknoty wypuszczane były w dwóch, a niektóre nawet w trzech różnych wersjach!

Przelicznik i kurs Leka

W kantorach leki oznaczone są skrótem ALL. Za 100 leków zapłacimy nieco ponad 3 złote (w zależności od kursu – aktualny możesz sprawdzić tutaj).  Natomiast za 1 euro otrzymamy około 140 leków (Za tyle można już kupić dwa piwa :)) więcej przykładów znajdziesz w naszym artykule ceny w Albanii ).

Dolary czy euro – jaką walutę ze sobą zabrać?

Niestety albańska waluta jest trudno dostępna poza granicami kraju. Być może są kantory, w których można je kupić jednak zdecydowanie polecam zabrać ze sobą euro i wymienić na miejscu. W hotelach czy restauracjach, szczególnie w większych miejscowościach możemy również płacić w EURO, jednak jak się domyślacie ceny są mniej korzystne niż w rodzimej walucie.

W Albanii nie ma problemu z kantorami, których jest całkiem sporo i często są otwarte do późna. Warto porównać ceny w kilku z nich i wybrać najkorzystniejszy kurs. Niektóre z nich mogą pobierać dodatkowe opłaty od każdej transakcji – poszukajmy więc takiego z informacją “comission free”. Od siebie dodam jeszcze, żeby nie wymieniać od razu wszystkich pieniędzy, gdyż jeśli nam zostaną po powrocie do kraju będziemy mieli problem z ich sprzedażą. Co ciekawe na ulicach większych miast, po zakończeniu siesty zaczynają pojawiać się cinkciarze bezustannie wertujący grube pliki albańskiej gotówki

Bankomaty i karty płatnicze

Przez ostatnią dekadę Albania przeszła pod tym względem kompletną rewolucję. W internecie można znaleźć jeszcze wiele opinii, że w tym kraju próżno szukać terminala płatniczego lub bankomatu a na ulicy rządzą cinkciarze. W dużych miastach i kurortach znalezienie bankomatu nie będzie problemem. Jest też sporo restauracji i hoteli, które akceptują popularne karty kredytowe jak VISA i MASERCARD. Wypłaty z bankomatu oraz transakcje kartowe mogą być obarczone dodatkowymi opłatami – najlepiej sprawdzić w swoim banku. ( Ja wypłacałem środki przy użyciu karty mBanku, przewalutowanie nastąpiło po kursie Mastercard, a bank nie naliczył mi żadnej opłaty dodatkowej. )


Zobacz też:

1 komentarz
  1. Witam,
    Tak tylko uzupelniajaco. Jesli masz chcesz wyplacic w euro z bankomattu o na dzien dzisiejszy (czerwiec 2018) w Sarandzie jest jeden jedyny bankomat wyplacajacy w euro. Jest to bankomat Raifaisenu na ulicy Butrinti. Oczywiscie uwaga na prowizje! W zaleznosci od banku moze ona siegac 10 procentu. Info dla uzytkowników Alior walutowy- nie da sie wziaźć z tego bankomatu bezprowizyjnie. Niezaleznie od kwoty i warunkow karty zawsze zaplacicie dodatkowo 5 euro prowizji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!