Berat – żywe miasto-muzeum z tysiącem okien

Berat - miasto tysiąca okien

Berat to bez wątpienia jedno z tych miast w Albanii, które koniecznie trzeba odwiedzić. Zabytkowa twierdza i kościoły, urocze wąskie uliczki, okryte legendą góry to elementy nieodłącznie kojarzące się z tym miejscem. Jednak najsłynniejszym określeniem mieściny jest miasto tysiąca okien. Dlaczego? O tym niżej.

Miasto, żeby było chętnie odwiedzane przez turystów i opisywane w przewodnikach, wcale nie musi być stolicą. Berat jest na to doskonałym dowodem. To miasteczko położone w centralnej części Albanii. Słynie z wielu atrakcji. Po pierwsze z zabytkowej twierdzy. Powstająca od IV w. p.n.e. forteca stanowi obecnie jedno z najważniejszych miejsc tego albańskiego miasta. To obowiązkowy punkt wycieczki po mieście Berat.

Brukowana ulica w Berat w Albanii

Po drugie kościoły. Berat to zagłębienie zabytkowych miejsc kultów religijnych. Jedne z najbardziej interesujących to Biały Meczet czy Meczet Królewski. Sakralny charakter miasta podkreśla też jego duży związek z św. Onufrym, który właśnie tutaj tworzył swoje sławne ikony. W miasteczku znajduje się muzeum jego ikonopisów.

Kościól-spiridione-berat-Albanii.

Po trzecie średniowieczny zamek (XIV w.). Wokół prowadzących do niego śliskich kamieni skupione są jasne zabudowania albańskich rodzin z, wszędzie jednolitą, czerwono-brązową dachówką. Spacerując po zabytkowych uliczkach miasta tysiąca okien (koniecznie z byrką w dłoni – coś na podobieństwo naleśnika z francuskiego ciasta z różnymi nadzieniami) nie mijamy jeszcze tłumów turystów i kawiarenek dla nich powstałych, a możemy podziwiać jeszcze np. pozostałości średniowiecznego systemu wodociągowego. Wszystko toczy się swoim spokojnym, urokliwym rytmem, bez zgiełku, a dodatkowo w otoczeniu, rosnących blisko zabudowań, winogron, fig czy oliwek.

Po czwarte góry. Albania w większości pokryta jest górami. Nie inaczej jest w przypadku miasteczka Berat. Góry Tomorri okalają miasto, a jej dwa szczyty – Partyzantów i Shpirag – przekazują legendę o sobie.

Wreszcie, po piąte, Berat to miasto tysiąca okien. Skąd takie określenie? Miasteczko położone jest na skarpie. Żeby mogły zmieścić się na nim piętrowe domy mieszkalne, musiały one zostać rozłożone schodkowo.  W ten sposób, patrząc na dzielnicę starówkową z mostu na rzece Osum, która przepływa przez miasto, odnosi się wrażenie, że miasto składa się z tysięcy okien.

Warto odwiedzić to miejsce jeszcze w momencie, gdy właścicielami pięknych zabudowań są Albańczycy, gdy nie jest tak łatwo znaleźć kawiarnię i hotel, a spacerując pięknymi, wąskimi i stromymi uliczkami nie będziemy co chwilę wpadać na zagubionych turystów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź!