Albania samolotem – ceny, połączenia, lotnisko

Albania samolotem


Ok. Postanowione. Jedziesz na wakacje do Albanii. Jeżeli do Kraju Orlów chcesz dostać się na własną rękę, możesz jechać samochodem, autokarem lub dolecieć samolotem. Albania nie obsługuje natomiast międzynarodowych połączeń kolejowych, ze względu na słabą infrastrukturę. Oczywiście najszybszym sposobem jest podróż samolotem. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze połączenia lotnicze.

Lotnisko w Tiranie.

Z Polski do Albanii nie ma rejsowych połączeń bezpośrednich. Do Tirany możemy dostać się linią z przesiadką np. w Atenach. W promocyjnej cenie można znaleźć bilety od ok. 600 zł za lot w dwie strony. Najkrótszy lot z przesiadką trwa trzy i pół godziny. W sezonie wakacyjnym warto zapytać w biurach podróży (Itaka, Rainbow itp.) o możliwość rezerwacji miejsca w samolocie czarterowym, bezpośrednio do albańskiej stolicy. Czas podróży będzie wtedy krótszy.

Lądujemy na jedynym międzynarodowym lotnisku im. Matki Teresy ok. 20 km od Tirany. Lotnisko jest małe, ale nowoczesne. Obsługuje 12 regularnych połączeń lotniczych, do blisko 30 miejscowości. Na miejscu znajdziemy kawiarnie z przystępnymi cenami, kantor gdzie wymienimy Euro na Leki, sklepy, bankomat czy biura wypożyczalni samochodów.

Ok, wylądowaliśmy. Pojawia się pytanie – jak dostać się do centrum miasta? Możliwości mamy kilka. Pierwszą z nich jest taksówka (najbezpieczniej wybrać licencjonowaną, parkującą przed halą odlotów), przejazd do centrum Tirany zajmuje około 20 minut, zapłacimy od 15 do 20 euro. Na cenę dogadajmy się przed kursem, w Albanii nie ma taksometrów. Druga, tańsza opcja to skorzystanie z autobusu, który kursuje co godzinę od 8 do 16 i kosztuje 250 leków. Z centrum Tirany do bardziej turystycznych miejscowości dostaniemy się za pomocą linii mikrobusowych, które są bardzo tanie np. Durres (40 minut –  koszt 130 leków), Vlora (600 leków).

Lotnisko w tiranie
Tirana Airport, CC BY-ND 2.0

Najszybsze połączenie, lot na Korfu + prom do Sarandy

Najszybszym i często najtańszym (dzięki tanim liniom) sposobem na dostanie się do Albanii jest lot na grecką wyspę Korfu. Połączenie z wieloma polskimi miastami oferują tanie linie lotnicze jak np. Ryanair. Rezerwując bilet odpowiednio wcześniej, lub wyszukując w internecie dogodnych promocji możemy zarezerwować lot już za 400 zł w dwie strony, co jest bardzo atrakcyjną ofertą. Należy jednak zwrócić uwagę na ograniczenia bagażowe lub konieczność dopłaty za duży bagaż. Na Korfu latają też samoloty czarterowe ze wszystkich większych biur podróży, sprawdźmy zatem, czy nie oferują one samych miejscówek. W lotach czarterowych bagaż wliczony jest w cenę biletu. Loty na Korfu często można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach, skorzystaj z poniższej wyszukiwarki aby znaleźć dogodne połączenie (Wwrto spróbować wpisać inne lotniska w Polsce, czasem ceny są sporo niższe)

Z Korfu do Albanii, a konkretniej Sarandy dostaniemy się w 30 minut wodolotem (ok. 20 euro). Możemy też wybrać trochę dłuższą podróż promem (1,5 godziny, ostatni kurs 18.30 greckiego czasu). Z lotniska do miejsca, z którego odpływają promy dostaniemy się autobusem (w tygodniu kursuje co 30 minut) lub taksówką (cena ok 15 euro).

Pozostałe opcje

Samolotem przez Budapeszt

Jeżeli lubicie trochę pokombinować i nie przeraża Was długa podróż, możecie spróbować podróży na lotnisko w Tiranie zahaczając o Budapeszt. Pierwszy etap podróży pokonujemy PolskiBusem (Warszawa – Kielce – Kraków – Katowice – Budapeszt. Jest dostępna linia nocna, w węgierskiej stolicy jesteśmy o 5.50 rano. W zależności od obłożenia i promocji można dostać bilety w cenie 40 zł za przejazd w dwie strony. Druga część podróży to przelot z Budapesztu do Tirany. Połączenie obsługuje popularny w Polsce WizzAir. Bilety dostępne są w wielu terminach w cenie już od 170 zł za bilet w dwie strony. Dodatkową zniżkę możecie uzyskać, jeżeli jesteście członkami Wizz Discount Club. Jedynym mankamentem jest to, że w cenie biletu mamy jedynie bagaż podręczny (55 x 40 x 20 cm)., za pełny bagaż trzeba zapłacić trochę więcej. Tak czy siak to atrakcyjna oferta, szczególnie na krótkie wypady lub w połączeniu ze zwiedzaniem Budapesztu. Poniżej sprawdzisz ceny i dostępne terminy:

 

z Berlina oraz do Włoch

Jeżeli mieszkamy w zachodniej części kraju, możemy pokusić się o wylot z Berlina (często są dobre promocje na połączenie Berlin – Korfu). Inną opcją są także tanie loty do Włoch (Bari oraz Brindisi obsługują połączenie promowe z Durres). Przykładowo prom z Bari do Durres płynie ok. 6-7 godzin, koszt biletu to od 30 do 80 euro w zależności od sezonu i połączenia.

Prom z Durres do Bari
BARI – IMO 7813937

Lotnisko w Kukes (Aktualizacja – 10.09.2016)

Na lotnisko w Tiranie nie latają tanie linie lotnicze. Powód? W zamian za pieniądze na rozbudowę lotniska, rząd w 2004 roku podpisał z firmami, które przejęły lotnisko umowę na mocy, której lotnisko miało do 2025 roku wyłączność na obsługę międzynarodowych połączeń do i z Albanii. Sytuacja uległa zmianie po przejęciu lotniska przez China Everbright Group – chiński fundusz inwestycyjny. Albański rząd zniósł monopol i rozpoczęła się budowa nowego lotniska w Kukes na północy kraju, blisko granicy z Kosowem (140 km od Tirany). Lotnisko lada dzień będzie ukończone. Działalność ma rozpocząć w 2017 roku, od obsługi 150 tysięcy pasażerów rocznie. Zainteresowane wejściem na Albański rynek jest m.in popularny na Bałkanach Wizz Air oraz Ryanair. Po złamaniu monopolu lotniska w Tiranie, podróżowanie do Albanii z pewnością będzie tańsze. Poza Kukes pojawiła się także koncepcja budowy lotniska na południu kraju w Sarandzie oraz we Wlorze. O sprawie będziemy informować.


Zobacz też:

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.